Studiując psychologię poznasz metodologie i teorie psychologii, zapoznasz się z praktyką psychologiczną w wybranych działach psychologii stosowanej, rozwiniesz twórcze i krytyczne myślenie, posiada podstawową wiedzę teoretyczną i empiryczną z zakresu psychologii ogólnej, psychologii społecznej, psychologii rozwoju człowieka.
- Studia trwają 10 semestrów. Zajęcia odbywają się w formie wykładów, ćwiczeń, laboratoriów.
- Studenci mają do wyboru seminarium empiryczne i magisterskie według swoich zainteresowań.
- Studenci odbywają praktyki zawodowe, które trwają 8 tygodni – po 4 tygodnie po III i IV roku studiów.
- Program kształcenia na kierunku jest wspólny dla wszystkich specjalności przez pierwsze pięć semestrów.
- Program studiów na kierunku Psychologia jest objęty krajowymi ramami kwalifikacji dla szkolnictwa wyższego.
- Uzyskany dyplom jest uznany za równorzędny z dyplomami uzyskiwanymi na uczelniach w państwach Unii Europejskiej.
- Absolwent kierunku uzyskuje przygotowanie do wykonywania zawodu psychologa, które jest w pełni zgodne zarówno ze standardami kształcenia dla kierunku studiów: psychologia – jednolite studia magisterskie, jak i międzynarodowymi dokumentami dotyczącymi edukacji psychologów, takimi jak Europejski Dyplom Psychologa, opracowany przez Europejską Federację Towarzystw Psychologicznych (EFPA).
Specjalności w ramach kierunku studiów:
- Psychologia biznesu, rynku pracy i zarządzania
Charakter specjalności interdyscyplinarny. Studenci uzyskują wiedzę, umiejętności i kompetencje z zakresu psychologii biznesu, psychologii ekonomii i zarzadzania organizacją.
- Psychologia rozwoju, dojrzałości i samorealizacji
Specjalność pozwala zapoznać się z rozwojem człowieka w kontekście tworzenia warunków sprzyjających wysokiej jakości życia na przestrzeni lat.
- Psychologia sądowa
Specjalność daje możliwość teoretycznego i praktycznego przygotowania absolwentów psychologii do pracy w sądownictwie i w instytucjach resocjalizacyjnych.
- Społeczna psychologia międzykulturowa
Specjalność poświęcona jest najważniejszym zagadnieniom społecznym i kulturowym. Rozwija wiedzę studenta w zakresie społecznego funkcjonowania człowieka i przemian, które niesie współczesna kultura( analiza badań społecznych, psychologia poznania i wpływu społecznego, procesów grupowych, kulturowych i moralnych kontekstów funkcjonowania człowieka, komunikacji interpersonalnej oraz kreowania wizerunku społecznego i politycznego, a także zachowań społecznych w organizacji i adaptacji do kultury organizacyjnej).
- Psychologia sportu, zdrowia, life-style coaching
Student otrzyma w ramach tej specjalności najnowszą wiedzę z zakresu psychologii sportu i aktywności fizycznej w aspekcie praktycznym, ze szczególnym uwzględnieniem problemów związanych ze zdrowiem fizycznym i psychicznym. Będzie miał też możliwość rozwinięcia kompetencji i metodologii coacha zgodne ze światowymi standardami ICF (International Coach Federation).
- Psychologia kliniczna dzieci i dorosłych
Zajęcia na tej specjalności koncentrują się na opisie i wyjaśnianiu zaburzeń w regulacji stosunków człowieka z otoczeniem oraz przyczyn i rozwoju tych zaburzeń. Do ważnych obszarów psychologii klinicznej należą zachowania, które nie służą zaspokojeniu potrzeb człowieka i wypełnianiu zadań życiowych, a także zaburzenia funkcji somatycznych, zarówno w okresie dzieciństwa i dojrzewania jak i w dorosłości.
- Psychoprofilaktyka i poradnictwo psychologiczne
Specjalność jest adresowana do osób zainteresowanych poradnictwem psychologicznym i promocją zdrowia. W ramach zajęć będzie możliwość poznania podstawowych kierunków terapeutycznych oraz doświadczeni różnorodności technik terapii i specjalistycznej pomocy.
- Psychologia transportu
Adresatami tej specjalności są studenci zainteresowani badaniami i pracą z grupami zawodowymi m.in. kierowców, pilotów, kontrolerów ruchu lotniczego, maszynistów jak i pasażerów oraz przedstawicieli służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo w transporcie drogowym, kolejowym, morskim i lotniczym. Specjalność umożliwia zdobycie podstawowej wiedzy, umiejętności i kompetencji w powyższym zakresie i jest odpowiedzią na akty normatywne dotyczące transportu obowiązujące w prawie polskim.