Interesujesz się sprawami bezpieczeństwa oraz kwestią militarnych i pozamilitarnych zagrożeń występujących we współczesnym świecie? Kierunek ten daje możliwość zdobycia wiedzy i podstawowych umiejętnościami w zakresie administrowania bezpieczeństwem, kierowania procesami bezpieczeństwa w administracji państwowej i samorządowej.
Opis kierunku
Bezpieczeństwo Narodowe to kierunek stworzony w odpowiedzi na złożoność współczesnej sytuacji politycznej świata. Stanowi odpowiedź na zapotrzebowanie na specjalistów posiadających wiedzę i praktyczne przygotowanie w zakresie bezpieczeństwa państwa i porządku publicznego.
Zakłada się, że absolwent będzie posługiwał się wiedzą interdyscyplinarną z zakresu nauk społecznych oraz umiejętnościami wykorzystania jej w pracy zawodowej i w życiu z zachowaniem zasad etyki, osobistej odpowiedzialności i inicjatywy. Absolwent będzie władał językiem obcym na poziomie biegłości B2 Europejskiego Systemu Opisu Kształcenia Językowego Rady Europy oraz będzie posługiwał się językiem specjalistycznym niezbędnym do wykonywania zawodu. Będzie przygotowany do pracy w strukturach administracji publicznej, organizacjach zajmujących się bezpieczeństwem obywateli i podmiotów gospodarczych oraz w zespołach reagowania kryzysowego.
Absolwent będzie znał istotę i uwarunkowania bezpieczeństwa oraz zasady funkcjonowania podmiotów bezpieczeństwa. Będzie analizował i stosował zasady prawne oraz procedury bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w skali globalnej, regionalnej, narodowej i lokalnej oraz będzie wykorzystywał zdobytą wiedzę w praktycznym działaniu. Zakłada się, że będzie wykorzystywał umiejętności przewidywania ludzkich zachowań, analizowania ich motywów oraz społecznych konsekwencji (kulturowych, politycznych, prawnych, ekonomicznych). Będzie efektywnie stosował oddane do dyspozycji środki w celu wykonania typowych zadań zawodowych, w szczególności zadań związanych z gromadzeniem, przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji na bazie nowoczesnych technologii, a także uczestniczenia w pracy zespołów realizujących cele obywatelskie, społeczne, polityczne i gospodarcze.
Jeżeli interesujesz się:
- ochroną i obroną narodu oraz jego żywotnych interesów politycznych, ekonomicznych i społecznych
- niemilitarnymi i militarnymi zagrożeniami korzystania z dobrobytu i autonomii społecznej
- stosowaniem procedur bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego
- pracą zespołów realizujących cele obywatelskie, społeczne, polityczne i gospodarcze
- pochodzącymi z różnych obszarów działalności państwa metodami, siłami i środkami zwalczania zagrożeń
- przetwarzaniem oraz udostępnianiem informacji na bazie nowoczesnych technologii
Perspektywy zawodowe:
- praca w centrach zarządzania kryzysowego,
- praca w administracji rządowej i samorządowej,
- praca w służbach mundurowych,
- praca w wyspecjalizowanych komórkach portów morskich i lotniczych,
Specjalności:
- Bezpieczeństwo narodowe
- Bezpieczeństwo międzynarodowe i wewnętrzne
- Dyplomacja
- Zarządzanie kryzysem